Menu Zamknij

Góralska Akademia Tradycji

Warsztaty łączące trzy podstawowe wyróżniki regionu :

MOWA

  • „Górolskie godanie, to nie wstyd”

Warsztaty gwary piwniczańskiej przeznaczone głównie dla młodzieży i starszych dzieci. Będą prowadzone m.in. przez Wandę Łomnicką-Dulak oraz Krystynę Kulej.

  • „Góralscy odkrywcy dawności”

Konkurs połączony z zabawą w etnografa, dla dzieci w wieku szkolnym. Będzie polegał na czynnym obcowaniu z gwarą, kulturą oraz wspomnieniami starszych ludzi. W ramach tych warsztatów zostaną do szkół na terenie gminy dostarczone tzw. „zeszyty badacza przeszłości” wraz z wyznaczonym miejscem do zapisywania „dziwnych słów, których nie rozumiem”. Takie zeszyty mają zachęcić dzieci do zgłębiania historii oraz poznawania gwary poprzez przeprowadzenie rozmowy (ankiety) wśród starszych osób. Każdy uczestnik dostanie -„certyfikat badacza przeszłości”.

UBIÓR

  • Rękawice „furmańskie” i nie tylko…

Warsztaty tkactwa przestrzennego, czyli tradycyjnego rękodzieła, które obecnie jest kultywowane tylko przez Górali Nadpopradzkich w gminie Piwniczna-Zdrój. Rzeczy wykonane pod okiem miejscowych rękodzielników będą odzwierciedleniem tradycyjnych elementów ubioru Górali i Łemków zamieszkujących te tereny.

OBRZĘDOWOŚĆ

  • Tradycyjne ozdoby świąteczne i obrzędowe

Cykl zajęć obejmujących sześć godzin wykładów na temat historii, pochodzenia oraz znaczenia tradycji obrzędowych, a także warsztaty praktyczne na których będą wykonywane tradycyjne ozdoby wielkanocne, bożonarodzeniowe oraz wianki i bukiety przeznaczone do święcenia w dniu Matki Boskiej Zielnej.