Rękawice furmańskie, tradycja, która była znana w całym pasmie Karpat, przeżywają prawdziwy renesans. Wszystko za sprawą przestrzennych tkaczy z Piwnicznej i okolic, którzy zachowali tę umiejętność. Właśnie ruszył projekt „Rękawice furmańskie – z tradycją ku przyszłości”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
W ramach projektu, do końca grudnia 2021 zostanie przeprowadzony szereg działań, które pozwolą rozwinąć tę tradycję w regionie.
W pierwszej kolejności powstanie Szlak Tkacki Rękawic Furmańskich, który zrzeszy wszystkich tkaczy i tym samym pozwoli na szeroką promocję rękawic furmańskich w Polsce i nie tylko.
Szlak tkacki to blisko 20 tkaczy, którzy chcą kontynuować i rozwijać tę piękną tradycję – mówi Barbara Talar, prezes Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. W ramach projektu opracowana zostanie również publikacja prezentująca tradycję tkania rękawic furmańskich w regionie a także piękne jej rozwinięcie – dodaje Barbara Talar.
Jednym w dużych wyzwań dla jest również zapewnienie kontynuacji tradycji wśród młodych pokoleń. Dlatego planowane są również warsztaty dla młodzieży, która coraz częściej sama chce nauczyć się przestrzennego tkactwa.
Aby przybliżyć tę tradycję turystom odwiedzającym region, powstanie również monidło. W dobie mediów obrazkowych będzie ono jednym z nośników promocji rękawic furmańskich na szeroką skalę.